Черкес-Кермен

Вид на долину балки Черкес-Кермен, а вдалеке – Каралезскую долину, гору Кая-Баш. Точка съемки – Храм Донаторов (XIV в).

Черкес-Кермен

Вперёд, на югА:
Черкес-Кермен

В скалах много естественных гротов, многие из них раньше использовались в хозяйственных целях – раньше в этих местах располагалось село Черкес-Кермен, позже переименованное в Крепкое, а потом и вовсе исчезнувшее с карты.
Сейчас возрождают. Правда, в несколько извращенном виде – началось с того, что от скалы до скалы стоит забор, надпись “частное хозяйство”, а проезд закрыт (это за них никто ещё нормально не взялся, даже если территория в собственности законно, дорогу загораживать не имеют права!). К счастью, миновав частное хозяйство, открываются такие замечательные виды, что об остальном забываешь, как о мелкой неприятности.

В одном из гротов – кафешка.
Кафе-кошары в Черкес-Кермен Кошары в Крымских горах

Камень, из которое сложены окружающие скалы:
ракушечник

Следы в камне от построек, каменная лестница, остатки кладки и других сооружений. Все это в скалах, формы которых не повторяются.
Балка Черкес-Кермен Долина Черкес-Кермен Черкес-Кермен Крымские горы, Черкес-Кермен

Проходя мимо одной их них, отчетливо слышно журчание. Это, конечно, родник, вытекающий с Топшана.
Вода чистая, вкусная.
Родник в Черкес-Кермен

С одной стороны вдали, на северной оконечности плато Топшан, просматривается башня Кыз-Куле,
Черкес-Кермен
а с другой – скала, в которой находится храм Донаторов:
Вид на храм донаторов

Храм Донаторов снаружи:
Храм донаторов

И внутри. Вход защищен решеткой – все из-за туристов-вандалов, которые процарапывают свои “тут был вася” по фрескам XIV века.
Название храма – условное, получено из-за характера росписей, на которых изображена группа донаторов храма. Фрески были на стенах и потолке, сейчас сохранились частично. Сейчас можно рассмотреть несколько фигур и орнамент.
Храм донаторов Храм донаторов

С вершины открывается вид на долину, окружающие скалы. В некоторых – пещерные гроты.
Черкес-Кермен

Черкес-Кермен

Из долины:
Долина Черкес-Кермен Долина Черкес-Кермен Долина Черкес-Кермен

Випадкові записи:

7 Comments

 1. vitasyk сказав:

  Храм донаторів і Черкез це не Севастополь. Це наш рідний Бахчисарайський район. Територія Красномацької сільської ради, за Холмовкою в сторону Ескі, там навіть раніше село було Крєпке. Правда там один жлоб наш казачок місцевий ( гр. Полонець) перегородив частину тої території. З Севаса по карті не далеко, але там дуже важко через той ліс проїхати + там щей кордон лісничий зі шлагбауном стоїть, тільки треба обїжати через Піроговку, Фронтове, Холмовку.

  • Стежинка сказав:

   От якраз сумнівалась де він знаходиться і довірилася карті. Виходить, дарма.
   Дякую за зауваження, виправлю!
   Так ти в Бахчисарайському районі живеш?

 2. monter сказав:

  На травневі вихідні відвідали Храм Донаторів. Пройшли з входу в ущелину з північного сходу. Там прохід таки перегороджений, але написано “ПРОЇЗД ЗАБОРОНЕНО”, а ми пішли пішки. Козачок пояснив дорогу та де можна набрати води. Дивна держава, котра дає право власності на землю, що являється історичною цінністю. Занедбалі козачкові коні загадили всю ущелину. Гнати таких і з козачків і з землі.
  До храму можна також пройти від Ескі-Кермену, піднявшись на північний захід від підйому до центрального входу.
  Храм був прекрасним, судячи по залишкам фресок.
  Дивно, що ні одна з православних церков його не відновлює.
  З долини піднялися на плато, на котрому розташована башта Киз-Куле. Підйом трохи екстримальний, але можна подолати. Зате з плато відкриваються чудові краєвиди на західну частину Ескі-Кермену, котру майже ніхто не бачить.

  • Стежинка сказав:

   Нажаль, так. Ми живемо в державі, де ще навчилися цінувати своє культурне надбання, не навчилися управляти.
   Щодо відновити – цим церкви не займаються. Реставрація їм невигідна. Та й який там потік туристів буде – не окупиться. От в храмі трьох вершників на Ескі свічками торгувати та ганяти тих, хто намагається сфотографувати – це запросто.
   А з плато Топшан дійсно чудові краєвиди відкриваються. А ви піднімались там, де є залишки кам’яних сходів? Ми якось бачили їх зверху, але вирішили не ризикувати спускатися.

 3. monter сказав:

  Ні, сходів там не було. Трохи далі (якщо рухатися від храму) від джерела, що на фото вище, є ще одне джерело. Там вдалось піднятися, щоправда з елементами скалолазіння, але радість подолання і чудові краєвиди того варті.

 4. monter сказав:

  Вигляд на ущелину після підйому