Учан-Су-Ісар

В якості заглавної картинки для цієї невеличкої віртуальної екскурсії – моя робота, виконана в техніці пастелі. Зображена на ній, ясна річ, скеля з укріпленням Учан-Су-Ісар, про яке й далі буде йти мова.

Учан-Су-Ісар

Взагалі пишуть (наприклад В.Авінда у своїй “Ай-Петрі…”, що різноманітних фортець і укріплень на Південному березі Криму існувало більше 70. З них більш-менш збереглося біля 40 (саме така кількість у путівнику А. Іванова, присвяченому замкам та фортецям ПБК) – всі на будь-який смак та бажання до них добиратися. Саме так, щоб дістатися більшості з них, треба докласти чималих зусиль – або важкий підйом пішки, або довгий пошук, або небезпека бути зжертими злими собаками та охоронцями :-)

Цей ісар (так називаються укріплення, часто невеликі на Південному березі Криму) знайти досить просто. Само собою, якщо знаєш що шукати, та знаєш куди дивитися :-)

Знаходиться на кілометр нижче найвищого водоспаду України – Учан-Су. Можна пройти до нього по дорозі – Ісарському шосе (ага, така назва невипадково, і назві багато десятків років) – або від дороги на Учан-Су, метрів на 500 нижче водоспаду, або від дороги, що проходить трохи вище Поляни казок, там є міст через річку. Є й пряма (слово “пряма” в Криму означає повертає купа разів, але йде найкоротшим шляхом)) стежка від водоспаду, але не від нього самого, а за метрів 200.

Зіго-ісар (Учан-Су-Ісар іноді називають і так) датують XIII-XV ст. Відомостей про її історію вкрай мало, певно, через те, що мало хто займався ґрунтовними дослідженнями.

А ось і фото фортеці. Нескладно помітити, що на обох (і на картині, і на фотографії) вона під кутом (хоч і під різним) та зверху.

Учан-Су-Ісар

А зверху її можна побачити дуже просто – якщо йти Штангеєвською стежкою. Вона проходить від скелі Ставрі-Кая над Поляною казок до водоспада Учан-Су. За наявності 5 або 6-кратного зуму можна зробити досить детальні знімки. Але не тільки це укріплення. Коли подивишся на панораму Ялти, що відкривається з того приємного маршрута, маленька скеля-фортечка губиться серед навколишніх лісів та долин річок. Хоча й помітно, що вона розташована на пагорбі, причому в такому місці, яке дозволяло контролювати перевали через яйлу та підступи з моря.

Панорама Ялти зі Штангеєвської

Ледве проглядують крізь дерева залишки однієї зі стін ісара.

Стіна Учан-Су-Ісар

А це вже інша стіна. Її видно трохи краще, та й підійти туди простіше – прямо з дороги. Річ в тому, що вільно зійти на ісар не вдастся, бо з тієї сторони, де знаходиться зручний підйом – приватна територія (так, дитячого табору “Ісари” вже давно нема), металева огорожа, собаки та охоронник. Тому дехто, особливо настирливий та той, кого не люблять собаки та охоронники, лізе прямо на стіну. Чи, може, трохи в стороні від неї, отримуючи, крім долучення до історичних цінностей, ще й крапельку адреналіну. Мабуть, коли лізеш на стіну можна відчути себе трохи завойовником цієї фортеці. Треба якось спробувати.

Стіна Учан-Су ісар

А можна й не лізти. І он, у підніжжя скелі вже зустрічають ряди майже розвалених, потемнілих від часу стін. Належали вони ісару? Чи ні? В доступній мені літературі про це не написано.

Учан-Су-Ісар

Трохи піднявшись, бачу порослу плющом стіну. Десь тут був головний в’їзд, та брама. Її арку було видно 100 років тому, про що свідчить ілюстрація на одному з путівників, але дотепер нічого не збереглося.

Учан-Су-Ісар

Постає закономірне питання: А що ж ще збереглося такого, на що варто подивитися? Одразу відповім, що небагато. І якщо Ви прихильних величезних мурів, замкових зал та башт із зубцями, то будете розчаровані. Все маленьке, компактне та майже зруйноване.

Учан-Су-Ісар

На наступній фотографї та сама стіна, тільки трохи ближче.

Учан-Су-Ісар

За рядом стіни достатньо місця, щоб розташувати кілька приміщень.

img_0702

pano02

Досить добре збереглися сходи від середньої частини фортеці, майданчика над стіною, нагору, на вершину скелі. Мені вдалося побачити три досить чіткі ділянки з кам’яними сходами.

Учан-Су-Ісар. Сходи

Учан-Су-Ісар. Сходи Учан-Су-Ісар. Сходи

З ісара відкривається один з найкращих видів на скелю Ставрі-Кая. Хоча, само собою, це спірне питання – де в неї най-найкращий вид. Бо коли піднімаєшся по Боткінській стежці на неї із сходу, чи по Штангеєвській із заходу, чи коли спускаєшсяна неї Ставрікайською стежкою, чи навіть коли просто стоїш на вершині – всюди привабливо та цікаво, по-своєму неповторно та незабутньо.

Ставрі-Кая

Панорама з Учан-Су-Ісара

А ще звідти добре видно водоспад Учан-Су, особливо його верхню частину.

Учан-Су

Така вона, схована від випадкових відвідувачів, фортеця Учан-Су-Ісар.

Випадкові записи:

15 Comments

 1. […] якогось там пагорба, а з ісара! Цей так і називається – Учан-Су-ісар. Одна зі справжніх фортець Південнобережжя. На жаль, […]

 2. yarokuznetsov сказав:

  Классно! Хоть и немного осталось, но все равно интересно.

  • Стежинка сказав:

   Ага, и мне интересно было.
   А сколько адреналина получила пока добралась до него! Это ж надо сначала найти, а потом попасть на территорию :-))

 3. Прекрасна стаття !
  1. Пару описок : “розташована на погорбі” – пагорбі; “у підніжжя склі” – скелі.
  2. Ваагалі прийнято писати збер-е-глися (у вас збер-і-глися). Збер-і-гати – але збер-е-ження.
  3. У прецікавій книзі Л.Фірсова є цілий розділ про цей ісар, з планом і реконструкцією. (Фирсов Л.В. Исары : очерки истории средневековых крепостей южного берега Крыма. – Новосибирск : Наука, 1990 г. – 471 с.)

  • Стежинка сказав:

   Дякую Вам, описки та помилки виправила!
   Книжку запам’ятала, таки пошукаю в місцевих бібліотеках, має там бути.

 4. […] в мене є чим похвастатися: статтю про південнобережне укріплення Учан-Су-Ісар було опубліковано на сайті “Відлуння віків”.  Це […]

 5. Ya_rinka сказав:

  Спасибо. Очень интересно было посмотреть. Когда туде еще выберемся. :( :) В книжке у Фирсова фотографий намного меньше. :)))

  • Ольга сказав:

   Будь ласка :-)
   А от я ту саму книжку Фірсова ніяк роздобути не можу. Все ж класик як-ніяк, і те що він пише – все з перших рук, бо вважається одним з найвідоміших дослідників південнобережних фортець.

 6. Ya_rinka сказав:

  А вы откуда?
  Я у нас в Харькове нашла их представительство. Съездила и купила книгу там. Правда у черта на куличках оно! Напишите им: izdat@biblex.net. Может быть и у вас есть или они подскажут куда обращаться. :)

  • Ольга сказав:

   А Ви точно про книжку Фірсова пишете?
   Бо видавництво “Біблекс” нещодавно випустило книгу А. Іванова “Фортеці й замки Південного берега Криму. Світ кримського середньовіччя”. Цю книжку добре знаю, вона в мене є.

 7. Ya_rinka сказав:

  Ой, перепутала. Я про Иванова.

 8. ant_99 сказав:

  А как до нее можно добраться? С Поляны сказок?

  • Ya_rinka сказав:

   Да, с Поляны. Только сейчас навряд ли пройдете. Там сейчас двойной забор. Сама скала с крепостью забором обнесена, но там расписание, когда объект посетить можно имеется. Но все это на территории какого-то крутого поселочка, вход в который тоже воспрещен причем без всякого расписания. Мы правда просочились в начале марта, но к нам уже на выходе приставать стали, но не очень настойчиво. А сейчас, когда сезон ближе будут получше охранять.
   Но как же там хорошо!!!