Шайтан-Мердвень – Чортові сходи

Один з найвідоміших перевалів головної гряди Кримських гір. Чортові сходи використовувалися щонайменш 2 тисячі років, а можливо, й більше – бо недалеко знайдено стоянки древньої людини.

Шайтан-Мердвень – це кримськотатарська назва, раніше перевал йменувався Скала. В назві знаходиться і пояснення, і опис – дійсно, підйом схожий на подорожування величезними сходами, із 40-ка поворотами.  Іноді здається, що то справа людських рук, але насправді будівельником Сходів є природа, а людина всього лише трохи вдосконалила. Попри руйнування, можна розгледіти де-не-де крепіди та залишки бокових стін.

перевал Шайтан-Мердвень

Але найчастіше Шайтан-Мердвень пов’язують з римлянами та дорогою Via militaris. Рештки дороги можна знайти на шляху від Чортових сходів до села Родніківське.

перевал Чортові сходи

Навіщо й куди вона вела? – За думкою одних істориків римлянам потрібно було підтримувати сполучення між Херсонесом та фортецею Харакс на мисі Ай-Тодор, за думкою інших – для того, щоб контролювати весь південний берег Криму. Треті взагалі вважають, що римські дороги – нісенітниця, їх не було і не може бути саме тут. Дозволю собі не погодитись з останніми та все ж повірити, що такі дороги були :-)

Шайтан-Мердвень

Так от, навіть якщо повірити, що такі дороги є, питань і загадок залишається набагато більше, аніж відповідей. Наприклад, чому використали саме це місце, а не розташований трохи далі Байдарський перевал, або територіально ближчий до Хараксу перевал Ескі-богаз? Чи були ще придорожні укріплення на шляху? Якою насправді територією володіли римляне?

перевал Шайтан-Мердвень

Екскурсоводи та краєзнавчі сайтилюблять розповідати про кримську мандрівку Олександра Пушкіна, та цитувати речення з його листа Дельвігу про хвости татарських коней.  Шкода, що великий російський поет при підйомі Сходами був зайнятий спогляданням задньої частини коней і не залишив більше ніяких спогадів про сам перевал.

Шайтан-Мердвень

Але на щастя, тутешні небезпечні скелі та приголомшливі краєвиди надихнули багатьох інших поетів.   Так, під час однієї зі своїх поїздок до Криму Леся Українка, вже будучи тяжко хворою, побувала на Чортових сходах. Згадку про нього ми можемо прочитати, відкривши її цикл “Кримські спогади“.

МЕРДВЕН

Бескиди сивi, червонi скелi,
Дикi, непевнi, нависли над нами.
Се, кажуть люди, злих духiв оселi
Стали пiд хмари стiнами.

З гiр аж до моря уступи сягають,
Люди прозвали їх  Ч о р т о в i  с х о д и;
Ходять злi духи по них та збiгають
Гучнi веснянії води.

Люди ж не смiють зiйти по тих сходах
Геть на верхiв’я, туманом повитi,-
Духи поклали по всiх переходах
Скелi, вiд кручi вiдбитi;

Хто тiльки йтиме по сходах, – задушать,
Кинувши скелею в нього тяжкою,
I подоланого стогiн заглушать
Духи луною гiрською.

(з сайту “Українське життя в Севастополі“)

Чортові сходи

Є про цей перевал вірш і у сучасної поетеси Марини Павленко.

ШАЙТАН-МЕРДВЕН (“ЧОРТОВІ СХІДЦІ”)

Монолог Чорта

— Ну, що ж, послухай, пане мій вельможний.
Ці скелі… Кажуть, ними я до Бога
хотів піднятись. Як лиш може кожний
таке верзти? Бо що мені до нього,

як я й собі давно вже не спроможний
зарадити, і вже давно убога
моя печера, а ціпок дорожній
боїться навіть погляду чужого?

В долині, бач, біліють людські хати?
Їм на язик аби хоч щось хто кинув —
мерщій почнуть судити і плескати!

Отож якщо жахіть жадаєш, сину,
не поспішай у чорта їх шукати:
вони всі не від чорта — від людини!

(з сайту "Поетика")

Шайтан-Мердвень

Подорожували цими місцями й Адам Міцкевич, Н. Раєвський, О. Грибоєдов, В. Гарін-Михайловський, В. Брюсов та багато інших видатних особистостей. Це недивно – перевал активно використовувався і для транспортного сполучення, і як туристичний маршрут. Відомі люди, які під часу відвідань Криму були такими самими звичайними відпочиваючими, і намагалися подивитися якомога більше цікавих місць.

перевал Шайтан-Мердвень

На фотографіях зима, якщо точніше – січень. Четвірка кримських туристів та просто людей, що люблять рідну природу, вийшли прогулятися в районі селища Олива. Напрямок до перевалу визначити звідти дуже легко, бо стежка добре промаркована. Причому промаркована хорошим червоним кольором, але як іноді буває – ставлять синю мітку на сизо-сірому кримському вапняку :-)

Шайтан-Мердвень

Сніг снігом, вітер вітром, ми вирішила таки піднятися нагору. Тим більш, що вітру на перевалі майже не відчувалося – захищали скелі навколо.

Шайтан-Мердвень

Скамієчки для втомлених важким підйомом. Від себе скажу, що таки підйом неважкий – підніматися зовсім невисоко та недовго. Можна впоратися хвилин за 40, або навіть і швидше.

перевал Шайтан-Мердвень

Зі сходу – обриви скелі Мердвен-Каяси та кількох менших скель, кожна з яких теж має свою назву. На одній з них можна навіть знайти рештки ісару, який контролював стратегічний перевал.

перевал Чортові сходи

Із заходу – скеля Мердвен-Кая. Висота – 688 метрів.

Шайтан-Мердвень

Завдячуючи свіжому снігу, вітру та відносно теплій погоді то тут, то там є такі “віконця” з гілками-візерунками

Шайтан-Мердвень

Маленьке відгалуження стежки – згадалося, як саме тут почала спускатися Чортовими сходами  колись пару років тому.

Шайтан-Мердвень

Втім, не рекомендую – занадто вузько, незручно, треба перебиратися через маленький потічок. Ось в цьому місці:

Шайтан-Мердвень

А ось і вхід зверху на Чортові сходи.

перевал Чортові сходи

Навпроти – натоптана дорога веде по яйлі, серед лісу. Повернути можна куди завгодно, на вибір: можна праворуч, пошукати ісар і далі йти Ай-Петринською яйлою, можна прямо – до Байдарської долини (хоча б для того, щоб побачити Скельські менгіри), можна – ліворуч, Байдарською яйлою.

перевал Шайтан-Мердвень

В той зимовий день ми не пішли далі – занадто мінлива погода, сильний вітер. Тому – вниз, знайомим шляхом :-)

перевал Чортові сходи

Вирішили замість цього прогулятися мальовничою старою Севастопольською дорогою.

перевал Чортові сходи

——————————————

Шайтан-Мердвен на гугл-мапах.

Випадкові записи:

8 Comments

 1. yAnTar сказав:

  Картина просто супер, хочу туди, у Карпатах встиг трохи побувати, а у Кримських горах ще ні разу не був, хоча відпочивав один раз у Алушті.

  • Ольга сказав:

   Дякую!
   Так у чому річ – побувати доволі просто, і навіть не обов’язково йти на кілька днів пішки, у повний відрив від цивілізації. Купа місць де і відпочити можна, і сходити в гори на півдня-день.

 2. […] впритул до гір за горою Кішка і далі, до перевалу Шайтан-Мердвен, та піднімалась у Байдарську долину через перевал […]

 3. yarokuznetsov сказав:

  Шикарные картинки

  • Ольга сказав:

   Спасибо! Надеюсь, что и некоторые буковки тоже не подкачали :-)

 4. sir_ektor сказав:

  Очень люблю это место, да и вообще Форос – пожалуй одно из самых любимых мест на Земле) Но ни разу не видел ещё эти места в снегу, приезжать получается только в августе.
  Вообще отличный сайт, в закладки, спасибо!

 5. Lolita сказав:

  Дуже гарно!!! Люблю кримські гори

 6. Богдан сказав:

  Шикарні фотографії, навіть зимою, коли нема зелені, Крим гарно виглядає