На Хачла-Каяси

Хачла-Каяси – це скеля-останець, що знаходиться між Гаспрою та Ореандою, прямо біля старої дороги Ялта-Севастополь, у лінійного будиночка.

Алімушка (її називають і так) – примітна скеля, яку полюбляють альпіністи.  Вона невисока, але дуже зручна для тренування.

Як видно, вона майже неприступна з півдня.

Навідуються сюди й кіношники, – наприклад, тут був один зі знімальних майданчиків серіалу “Ундіна” . Вони використовували грот у підніжжя.

Але варто піднятися нагору.  Стежка дуже зручна, якщо обігнути скелю праворуч та зайти з півночі.  З дороги це якихось 10-15 хвилин.

На вершині знаходилося середньовічне укріплення, від якого, втім, зараз майже нічого не залишилось. Трохи оборонного муру та сліди фундаментів, які може побачити хіба що спеціаліст.

Неподалік знаходиться церква Арх. Михаїла. Я про неї вже писала. Так само, як і про півторасотрічну альтанку, і про пам’ятник відважним скелелазам.

Альтанка була побудована для прикраси епохальної дороги Ялта-Севастополь, що йшла через південнобережні селища, підходила впритул до гір за горою Кішка і далі, до перевалу Шайтан-Мердвен, та піднімалась у Байдарську долину через перевал Байдарські ворота. Власне, чому йшла? – вона і зараз йде, тільки називається Севастопольське шосе. На ділянці Ялта-Алупка використовується дуже інтенсивно.

Але саме цю альтанку Ви вже не знайдете. Її знесли кілька тижнів тому. Вже залили фундамент щоб побудувати нову. Мабуть, зроблять такий самий несмак, як у культової споруди поруч. Або взагалі нічого. Знести ж – найпростіше, правда? Особливо якщо альтанка не внесена до списку пам’яток і не охороняється нічим. На папері з точки зору цінності вона як сарай. Була.

А пам’ятник скелелазам стоїть. Сподівають, буде стояти ще довго, бо це один з найсимпатичніших пам’ятників у Великій Ялті (але на першому місці для мене, без сумніву, Лелеки на вулиці Садовій).

Випадкові записи:

10 Comments

 1. Фота суперові! Давно уже не був у Криму. Можливо у наступному році помандрую горами-степами-морями…

  під оним підписом потрібно виправити помилку: “Стежка дуже зручна, якщо огинути скелю “. Правильно буде “обігнути”.

 2. Пані Олю, зверніть увагу, що словник дає тлумачення: “огинати”, але не “огинути”, а “обігнути”. Тоді як самого слова “Огинути” у словнику немає. Зрештою, “огинути” співзвучне із “загинути” або “погинути”, тобто “померти”. А цього ой як не хочеться ;) !

  • Ольга сказав:

   Я смерті не боюся, але добре, аргумент переконливий. Виправляю :-)

 3. микола сказав:

  ех!
  але ж і рідко вдається потрапити до криму(((((
  а якшо і потрапити – так мало побачити((((

  • Ольга сказав:

   Миколо, ти, можливо, здивуєшся, але чим далі, тим більше в мене враження, що я бачу теж дуже мало :-))
   Скеля, про яку йдеться у пості, знаходиться у 10 хв. маршруткою від мого дому. А так щоб піднятися на її вершину, вдалося тільки цього літа :-)))
   А якщо таки зберешся до Криму, дуже хотілось би з тобою зустрітися.

   • микола сказав:

    ой, не сип собі на рану((((
    так страшенно якось до криму хочеться – і так шоби просто поблукати, і так шоби “відомі” місця ще відвідати – шо капець просто(

    як зберуся – то обов’язково дам знати!!!

 4. Богдан сказав:

  Гарні краєвиди навколо, але влітку там дуже спекотно, повний екстрім

 5. ivan сказав:

  там так кльово ;)